Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Patriarchat a patrytutalat i matryacciperat w największych kulturach
dodano 13.05.2010
Mężczyźni wcale nie rządzą kobietami. To kobiety wyznaczyły mężczyzn na rolę swoich opiekunów i niewolników. Potwierdza to historia i kultura każdego społeczeństwa.
Czy komuś przyszło kiedyś do głowy, że system społeczno-polityczny oparty na mężczyznach, a w nowomowie zwany od rzymskiego typu rodziny „patriarchatem”, tak naprawdę nie oznacza władzy mężczyzn nad kobietami ale opiekę tych pierwszych nad tymi drugimi, i że nie daje tym pierwszym praw do wykorzystywania tych drugich ale nakłada na tych pierwszych obowiązki wobec tych drugich a także pociąga do odpowiedzialności za nie i ich czyny? W związku z tym trafniejszym terminem opisującym typowe systemy społeczno-polityczne panujące na Ziemi byłby termin „patrytutelat”, albo patrząc od drugiej strony termin „matryacciperat”.
Termin patrytutelat wywodzi się od łacińskiego „tutela” oznaczającego „opiekę” i wyrażającego w Prawie Rzymskim obowiązek opieki nad osobami, które z różnych przyczyn całkowicie lub częściowo nie posiadały zdolności do czynności prawnych. Patrytutelat byłby więc w nowomowie, obok matrytutelatu, jedną z kategorii podziału społeczeństw ze względu na płeć osób korzystających z opieki państwa i społeczeństwa oraz płeć osób w imieniu tych tworów tym pierwszym tę opiekę zapewniających; przy czym patrytutelat i matrytutelat byłyby kategoriami tworzonymi w oparciu o płeć osób zapewniających opiekę. Z kolei matryacciperat i patryacciperat (od łacińskiego „accipere” znaczącego „otrzymywać”, „brać”) byłyby kategoriami podziału społeczeństw ze względu na takie samo kryterium jednak tworzonymi w oparciu o płeć osób otrzymujących pomoc.
Terminy te zresztą podaję jedynie jako szablony, na podstawie których można utworzyć zgrabniejsze terminy. Zwłaszcza ich druga para jest dosyć nieporęczna.
Te lub tak utworzone terminy mogłyby zastąpić nadużywane terminy „patriarchat” i „matriarchat”, wskazując na fakt, że współżycie społeczne nie tyle opiera się na władzy co na odpowiedzialności i bardziej na opiece niż na wykorzystywaniu. To nie mężczyźni rządzą kobietami, to kobiety obarczyły ich rolą rządzących i opiekunów. Tak jak makler zarządzający moimi pieniędzmi wykonuje dla mnie pracę a nie tyranizuje mnie, tak mężczyźni wykonują jedynie pracę polityka dla kobiet. Kobieta wychowuje dzieci, ale czy rola opiekunki jest władzą kobiet, przy pomocy której kontrolują one mężczyzn, wychowując ich sobie do realizowania własnych babskich interesów, czy może raczej rola ta jest obowiązkiem, którym zostały one obarczone?
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW