Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Jedne z najpiękniejszych darów przyrody

dodano 28.05.2010
Jedne z najpiękniejszych darów przyrody

Agaty uważane są za fenomen przyrodniczy. Należą do jednych z najładniejszych i najciekawszych kamieni.




 


Dzięki zróżnicowanej kolorystyce powstało wiele odmian i nazw agatów, które występują na całym świecie m.in. w Brazylii, Maroku, Niemczech, Argentynie, Indiach, USA, Meksyku, Rosji, Australii oraz w Czechach. W Polsce należą do najelegantszych kamieni szlachetnych i uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Największe złoża znajdują się na Dolnym Śląsku w okolicach miejscowości Nowy Kościół koło Złotoryi, Tenczynka: Rudno oraz Regulice niedaleko Krakowa. Mniejsze ilości są w obrębie: Różanej, Lubiechowej, Proboszczowa, Sokołowca, Gozdna oraz w Świerzawa-Wleń. Szczelinowe Agaty występują w Przedziedzy i Bystrzycy a tzw. otoczkowe charakteryzujące się bardzo interesującą formą w Kotlinie Kłodzkiej w pobliżu Barda. Najbardziej znane to jednak Płóczkowskie Pola Agatowe, które zyskały światową sławę dzięki występującym tam szczególnie pięknym Agatom. Każdego roku w ich poszukiwaniu setki zbieraczy odwiedzają okolice Lwówka Śląskiego.


 


Agaty znane są od starożytności towarzysząc człowiekowi jako ozdoba, amulet i materiał na narzędzia. Zostały znalezione w najstarszych grobowcach z epoki kamiennej. Wiadomo, że już 3500 l. p.n.e. były pozyskiwane przez Egipcjan. Sumerowie szczycili się ich obróbką wykonując cylindryczne paciory, sygnety i bransolety a w Mezopotamii amulety, talizmany, drobną biżuterię, naczynia i pieczęcie. W czasach rozkwitu kultury greckiej Arabowie przywozili je z w celach handlowych z Indii a Rzymianie udoskonalili techniki rzeźbiarskie. Tworząc kamee potrafili wykorzystać je rzeźbiąc w jednej barwnej warstewce a kolejne służyły za tło. Przed 500 laty weneccy szklarze bezskutecznie próbowali mieszając surowce szklarskie uzyskać naśladownictwa agatów. Ich produkt można łatwo było odróżnić od oryginału.


 


Również w średniowieczu agaty uważano za kamienie dobroczynne. Wykorzystywane były jako materiał zdobniczy ołtarzy, naczyń liturgicznych i insygniów biskupich. Do najwspanialszych przedmiotów sztuki zdobniczej należy agatowy kielich Św. Wojciecha pochodzący z przełomu IX i X w. Kamień ten szczególnie ukochał także barok, z którego pochodzą wymyślne puzderka, tabakierki, amulety, sygnety, medaliony, drobne przedmioty codziennego użytku a nawet sekretarzyk króla Jana III Sobieskiego należący obecnie do zbiorów muzeum w Wilanowie.
   Jedne z najpiękniejszych darów przyrody - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: AnnaHudyka
avatar

O mnie
W serwisie od:
04.07.2007
Przyjaciół:
1
Dodaj do znajomych

 
INNE OD AnnaHudyka
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
10.09.2008 13:29:46
23.11.2010 22:58:25
24.01.2007 10:19:26
27.08.2007 09:07:14
zobacz więcej
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje