Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Użytkowanie a VAT
dodano 15.06.2010
Czy użytkowanie jest dostawą towarów, czy świadczeniem usług? Jak rozpoznawać obowiązek podatkowy z tytułu rocznych opłat za użytkowanie?
Tak więc jego treść jest bardzo podobna do treści dzierżawy (por. art. 693). (...)". Z kolei J. Szachułowicz w Komentarzu do kodeksu cywilnego pod red. K. Pietrzykowskiego zaznacza, że "dzierżawa, pod względem jej treści, jest stosunkiem prawnym najbliższym użytkowaniu (art. 252). Różnica polega przede wszystkim na innym charakterze tych stosunków. Dzierżawa jest stosunkiem względnym, a użytkowanie jest ograniczonym prawem rzeczowym".
W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Warto jednak zwrócić uwagę na szczególną regulację zawartą w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu
lub usług o podobnym charakterze (...). Należy się zastanowić, czy użytkowanie jest wspomnianą w powołanym przepisie usługą o podobnym charakterze.
Kiedy obowiązek podatkowy
W związku z tym należy uznać, że obowiązek podatkowy w VAT dla ustanowienia użytkowania, które jest podobne do umów wskazanych w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT, powstanie w sposób szczególny, a więc z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Użytkowanie stanowi jednocześnie usługę o charakterze ciągłym.
Terminem tym określa się świadczenia, które polegają na stałym i powtarzalnym zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia. Z natury usługi o charakterze ciągłym wynika, iż jest ona wykonywana przez cały okres obowiązywania umowy. Za wykonaną może być więc uznana dopiero wówczas, gdy ustanie regulujący ją stosunek umowny, czy to wskutek upływu czasu
, czy w wyniku czynności prawnej. Niemniej jednak strony umowy o ustanowieniu użytkowania mogą przyjąć inne (np. miesięczne) okresy rozliczeniowe.
WAŻNE
W przypadku gdyby płatność z tytułu użytkowania realizowana była w rocznych ratach, obowiązek podatkowy powstawałby z chwilą otrzymania przez usługodawcę od użytkownika zapłaty poszczególnych opłat rocznych. Należy również zauważyć, że obowiązek ten powstanie każdorazowo w stosunku do tej części należności, która została uiszczona. Jeśli jednak zapłata nie nastąpi w terminie określonym w umowie zawartej pomiędzy stronami, to obowiązek podatkowy i tak powstanie z upływem tego terminu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW