Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Imperium medialne Murdocha
dodano 09.07.2010
Mówi się, że wszystko czego dotknie Murdoch zmienia się w złoto. To właśnie talent i zdolność do podejmowania ryzyka potentata pozwoliły, aby News Corporation miało tak duży wpływ na media na całym świecie.
Zgodnie z prawem amerykańskim, tylko obywatel Stanów Zjednoczonych mógł posiadać udziały amerykańskich stacji telewizyjnych, dlatego też Murdoch w 1985 stał się legalnym obywatelem USA. Już w 1986 roku stworzył sieć telewizyjną Fox Broadcasting Company, która stała się bardzo ceniona i popularna wśród dorosłych telewidzów. W 1996 roku Murdoch otworzył całodobowy kanał informacyjny Fox News, konkurenta dla CNN. Odniósł ogromny sukces telewizyjny, jego sieci kablowe nadawały dziewięć z dziesięciu najbardziej popularnych programów. Z czasem powstawało coraz więcej siostrzanych telewizji FOX.
To nie koniec sukcesów magnata. W 2003 roku Murdoch nabył za 6 miliardów dolarów Hughes Electronics, największego operatora systemu satelitarnego telewizji w USA, a rok później przeniósł swoją siedzibę News Corporation z Australii do jednego z biurowców w centrum Nowego Jorku.
W 2005 roku Murdoch kupił wtedy zaledwie 3 letni serwis internetowy MySpace za 580 milinów dolarów. Obecnie zajmuje on 7 miejsce na świecie w rankingu najczęściej odwiedzanych stron www. W 2007 roku wykupił The Wall Street Journal, jedną z najbardziej znanych gazet o tematyce gospodarczej, co wywołało mieszane uczucia, ponieważ mówi się, że czego nie dotknie Murdoch, zrobi się skomercjalizowane. Przykładem na to może być fakt, iż zaczęto umieszczać więcej zdjęć, które były drukowane w kolorze, a nie tradycyjnie czarno-białe. Murdoch nabył też turecki kanał TGRT, a plotki mówią, że w tym celu zdobył tureckie obywatelstwo.
Jeśli chodzi o działania Murdocha w Polsce, w 2007 roku zrobiło się gorąco. Jego News Corporation zakupił 35% udziałów telewizji katolickiej TV Puls. Miał to być spory zastrzyk gotówki, który miał pomóc podźwignąć stację, jednak w 2008 roku akcje zostały odsprzedane.
Ostatnio o Murdochu znowu zrobiło się głośno za sprawą sugestii, iż News Corporation wycofa publikacje w Google takich gazet jak The Wall Street Journal czy The Times. Potentat chce, aby treści gazet nie były indeksowane w wyszukiwarce. Ma to związek ze spadkiem dochodów z prasy drukowanej przy jednoczesnym zamieszczaniu tych materiałów za darmo w Internecie. Jeśli rozmowy zawiodą, Murdoch gotowy jest pozwać Google za bezprawne wykorzystywanie treści News Corp.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW