Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Domain hack czyli kreatywny sposób na domenę
dodano 08.09.2010
Nie możesz znaleźć atrakcyjnej, wolnej domeny? Zhakuj ją! Domain name hack to alternatywne podejście do tworzenia adresów internetowych, które zyskuje popularność w polskim internecie.
Większość z powyższych witryn to start-upy czyli serwisy, które działają w sieci od niedawna. Katarzyna Gruszecka-Kara z firmy 2BE.PL przekonuje, że hakowanie domen nie jest zarezerwowane wyłącznie dla młodych przedsięwzięć:
„Polscy internauci powoli oswajają się z nowymi końcówkami. Zauważyli to duzi gracze i coraz częściej decydują się na budowanie nowych serwisów pod zhakowanymi domenami. Dobrym przykładem jest radio RMF FM. Rozgłośnia przeniosła swoją stronę pod adres z końcówką .fm oraz zaczęła eksponować nową domenę w przekazach reklamowych. Decydując się na domain hack warto zachować rozsądek. Nie wszystkie rozszerzenia są równie rozpoznawalne jak .fm, .tv czy .to. Dlatego, w miarę możliwości, polecam zabezpieczenie adresu w domenie .pl”.
Przegląd wybranych rozszerzeń wykorzystywanych do domain hackingu:
.ad – domena narodowa Andory. Wykorzystywana przez branżę reklamową – „ad” to skrót od słowa „advertising”, oznaczającego reklamę.
.cd – domena narodowa Republiki Konga, popularna wśród firm zajmujących się handlem płytami CD oraz wśród serwisów wymiany plików.
.co – domena narodowa Kolumbii. W ciągu niespełna dwóch miesięcy od debiutu zarejestrowano pół miliona adresów, głównie w krajach anglosaskich, gdzie skrót „co.” oznacza corporation (ang. korporacja) oraz company (firma).
.dj – domena narodowa Republiki Dżibuti. Szczególnie upodobali ją sobie DJ-e oraz twórcy muzyki elektronicznej.
.it – domena narodowa Włoch. Często wykorzystywana przez firmy zajmujące się technologiami informacyjnymi (IT to skrót od Information Technology). Jest również popularna w krajach anglojęzycznych („it” oznacza „to”).
.pr – domena narodowa Puerto Rico. Wykorzystywana przez agencje public relations, ale tylko te, które nie szczędzą pieniędzy na budowanie własnego wizerunku w sieci. Powód? To jedna z najdroższych domen. Rejestracja adresu bezpośrednio u operatora kosztuje, bagatela, 1 000 dolarów.
.rs – domena narodowa Republiki Serbii. Podobnie jak „kuzynka” z Czarnogóry, jest stosowana do tworzenia anglojęzycznych adresów. Przykład: Blogge.rs.
.si – domena narodowa Słowenii. Popularna w krajach latynoskich ze względu na podobieństwo do hiszpańskiego słowa „sí”, oznaczającego „tak”. Meksykański polityk Jorge Arana wykorzystał ją do stworzenia swojej strony internetowej pod adresem JorgeArana.si (hiszp. Jorge Arana, tak).
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW