Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Od czego zależy znalezienie dobrej pracy?
dodano 24.11.2010
Wykształcenie, wiedza, osobowość, doświadczenie? Które z tych czynników, najbardziej decydują o rozwoju kariery zawodowej? Co sprawia, że wiele osób mimo braku wybitnego wykształcenia robi niezwykłą karierę?
6. Kontakty
7. Rozwój osobisty
4,5,6,7 można ująć w jedno i nazwać samorozwojem.
1. Wykształcenie/ Dyplomy
Na tym skupiamy się najbardziej. Dążymy do zdobycia wykształcenia… i bardzo dobrze. Z tym że, ta usilna walka o dyplom powoduje, że zatracamy lub przestajemy rozwijać takie cechy jak: kreatywność, wytrwałość, zdolności interpersonalne etc.. Każde kreatywne posunięcie ucznia w szkole było traktowane przez profesorów jako odchył od normy. (Oczywiście zdarzają się wyjątki).
W jaki sposób student może wyrobić w sobie wytrwałość skoro jest traktowany według widzimisię profesora a zaliczenie zdobywa flaszką koniaku. Narasta w nim bunt do całego świata i rodzą się przekonania że wszystko należy zdobyć przez protekcję.
System edukacyjny został stworzony dla potrzeb epoki, która minęła około stu lat temu. Obecnie wykorzystuje się go by utworzyć bardziej sterowalne społeczeństwo, wychowując ludzi na zbłąkane owieczki i przysłaniając im cel oraz ich ludzką naturę.
Jeśli jesteś studentem zastanów się , po co i dla czego to robisz? I rób to dla siebie a nie dla tego że wypada mieć dyplom lub dla tego że rodzice Ci kazali. Studiuj i pracuj nad sobą tak abyś każdego dnia stawał się lepszą wersją siebie.
2. Wiedza
Najczęściej gdy człowiek kończy studia, budzi się z wielkim akademickim kacem i dowiaduje że wiedza którą zdobywał przez pięć lat do niczego mu się nie przydaje. Próbował znaleźć pracę w swoim zawodzie raz drugi i nic. Wysyła CV błyszczy dyplomem i nadal nic. W końcu decyduje się na wyjazd za granicę lub na pierwszą lepszą pracę w swoim kraju.
Nie oznacza to że wiedza nie jest potrzebna. Według osób z którymi rozmawiałem wiedza ma duże znaczenie ale przydaje się ona dopiero na końcu. Gdy już wykorzystasz swoje zasoby typu osobowość, wytrwałość i pracowitość wówczas do akcji wkracza Twoja wiedza.
Wysoki poziom IQ również nie znaczy wiele jeśli nie posiadasz tych pozostałych cech. Inteligencja staje się wówczas jak Mercedes klasy S bez kół. Co z tego że wspaniały skoro nigdzie nim nie pojedziesz. Więcej na ten temat można przeczytać w książce Daniela Goldmana „Inteligencja Emocjonalna”
3. Doświadczenie
Następnie staramy się zdobyć doświadczenie w tym co robimy. Doświadczenia bywają najczęściej przykre. Praca na niechcianym stanowisku, niezadowolenie z którego potem wynikają kłótnie z przełożonymi. Stwierdzamy, że szef to świnia, co jest myśleniem nierzadko stereotypowym i wynikającym z naszej nieudolności.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW