Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Protest pod pałacem prezydenckim przeciwko Belo Monte
dodano 02.03.2011
Prawie 300 osób, w tym ponad 80 amazońskich Indian, zgromadziło się 8 lutego 2011 roku, pod brazylijskim kongresem i pałacem prezydenckim aby zaprotestować przeciwko planom budowy tamy Belo Monte na rzece Xingu.
W odpowiedzi na zastrzeżenia przybyłych, Sotillo podkreślił, że czuje się bardzo smutny, słysząc krytykę rządu po czym zapewnił, że Dilma Rousseff będzie dążyć do pogłębienia dialogu z ruchami społecznymi. Argumentował, że prezydent musi myśleć o Brazylii jako całości, w tym o całym narodzie. Swoją wypowiedź zaakcentował słowami: „Nie możemy dojść do porozumienia ale musimy budować dialog. Składam te zobowiązanie na wasze ręce”. Zebrani nie otrzymali możliwości bezpośredniego spotkania z brazylijską prezydent.
Sheila Juruna, członkini delegacji komentując wydarzenia spod pałacu prezydenckiego powiedziała: „To jest walka na śmierć i życie… Jeśli rząd Dilmy będzie kontynuował budowę zapory, zdepcze nasze prawa.. To nie tylko walka w obronie rzeki Xingu, to także walka o obronę lasów deszczowych Amazonii i naszej planety.”
Ribeiro Moses z Ruchu dotkniętych tamami (Affected by Dams - MAB) nie krył niezadowolenia z rezultatów spotkania: „Ludzie muszą wyjść na ulice, gdyż rząd nigdy nie udzieli oczekiwanej odpowiedzi. Dzisiaj po raz kolejny możemy czuć się sfrustrowani ale jednocześnie wiemy, że tylko zjednoczeni i zmobilizowani ludzie mogą zatrzymać ten projekt.”
Josine z plemienia Arara zapewnia, że nigdy nie podda się w walce przeciwko Belo Monte: „Nigdy się nie poddamy. Będziemy naciskać aż pewnego dnia prezydent postanowi wysłuchać tego co mówimy. Jeśli rząd będzie nalegał na budowę zapory to może być pewny, że będzie mieć wojnę, bo my się nie poddamy.”
Jeżeli tama Belo Monte powstanie to będzie trzecią co do wielkości taką konstrukcję na świecie po Tamie Trzech Przełomów w Chinach oraz Itapui w Brazylii.
Na podstawie: www.agenciabrasil.gov.br/; www.correioweb.com.br; www.amazonia.org.br; www.amazonwatch.org
Zdjęcia: www.amazonwatch.org
Artykuł ukazał się także na: www.amazonicas.wordpress.com oraz www.wolnemedia.net
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW