Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kongres Ludów Papuaskich rozbity. Siedem osób nie żyje
dodano 07.11.2011
polityka
przemoc
niepodległość
wojsko
armia
niezależność
morderstwo
prawa człowieka
zbrodnia
okupacja
oceania
pacyfik
suwerenność
papuasi
represje
papua zachodnia
indonezja
pacyfikacja
kolonizacja
iii kongres ludów papuaskich
abepura
jayapura
edison waromi
forkorus yoboisembut
imama setiawan
mahfudz siddiq
terroryzm państwowy
aza
indonezyjskie
Żołnierze i policjanci dopadli ludzi i zaczęli bić ich pałkami, kijami bambusowymi i kolbami karabinów. Oddali również strzały - w oficjalnej wersji - ostrzegawcze...
W dniach 17-19 października 2011 roku w Abepura odbył się Kongres Ludów Papuaskich, trzecie tego rodzaju zgromadzenie od kiedy w 1962 roku indonezyjskie wojsko wkroczyło do Papui Zachodniej, rozpoczynając trwającą do dziś niemal 50-letnią okupację i pozbawiając tym samym rdzennych mieszkańców prawa do niepodległości w zaplanowanym procesie dekolonizacyjnym. Na III Papuaskim Kongresie Ludowym stawiło się 4 tysięcy lokalnych mieszkańców, którzy począwszy od 17 października zapełnili Pola Zacheusza. Podczas spotkania trwały debaty, dialogi, tańce oraz dyskusje na temat przyszłości Papui Zachodniej. Spotkanie odbywało się w atmosferze nielegalności. Przewodniczący Indonezyjskiej Izby Reprezentantów, Mahfudz Siddiq, odmówił wcześniej wydania pozwolenia na organizacje kongresu.
Napięcie było szczególnie wyczuwalne w środę 19 października nad ranem, kiedy uczestnicy kongresu maszerowali w kierunku hali widowiskowej w Abepura, przechodząc obok pozycji wojska i policji, oczekujących w pełnym rynsztunku bojowym. O 8 nad ranem zanotowano obecność pięciu pancernych jeepów, siedmiu policyjnych ciężarówek i trzech ciężkich pojazdów wojskowych. Wśród około 2200 indonezyjskich funkcjonariuszy oddelegowanych do monitorowania kongresu wielu było wyposażonych w karabiny szturmowe Pindan SS1. I to wszystko tylko w związku z obecnością pokojowych demonstrantów.
Popołudniu około godziny 14.00 uczestnicy Kongresu, tak jak podczas dwóch poprzednich zgromadzeń, proklamowali przywrócenie suwerenności, która została utracona w rezultacie aneksji dokonanej 1 grudnia 1961 roku przez indonezyjską administrację. Wśród siedmiu ogłoszonych postulatów, znalazła się wola utworzenia państwa federacyjnego z obieralnym prezydentem i premierem. Zaapelowano również do członków ONZ o uznanie niezależności Papui Zachodniej, równoważnej z niepodległością innych krajów na świecie. Członkowie kongresu wybrali tymczasowego prezydenta i premiera, którymi zostali odpowiednio Forkorus Yoboisembut z rady zwyczajowej Dewan Adat Papua (DAP) oraz Edison Waromi. Wyrażono także deklarację przeprowadzenia wolnych wyborów w ciągu najbliższego roku. W trakcie zgromadzenia publicznie wywieszono papuaską flagę niepodległościową „morcing star” za eksponowanie, której grozi kara wieloletniego więzienia.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW