Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jesteśmy różni,czyli religie widziane przez pryzmat świąt.
dodano 11.12.2006
W czasie modlitwy każdy muzułmanin, musi obmyć w wodzie swe stopy, dłonie, głowę i kark. Buddysta stara się okazać wdzięczność Buddzie za jego nauki. Z kolei chrześcijanie upamiętniają narodziny i zmartwychwstanie Jezusa. Wszyscy jesteśmy różni.
Najstarsze ślady religii wiążą się z animizmem, który zakłada że wszystkie zwierzęta, rośliny i minerały posiadają dusze naszych przodków. Obecnie jednak, religia w aspekcie socjologicznym, często rozumiana bywa jako źródło konfliktów prowadzących do nietolerancji. Dzieje się tak dlatego, iż każdy z Nas pragnie czuć się wyjątkowy w swym wierzeniu. W tym celu umacnia istnienie swojej religii poprzez kult i tradycję.
Najstarszą religią monoteistyczną jest judaizm, którego wierni rozsiani są po całym świecie, a w szczególności w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Święta żydowskie „otwiera” Pokuta. Potem następuje Dzień Sądu i Dzień Pojednania. Kilka dni później rozpoczyna się radosne Święto Namiotów (Sukkot), a po nim święto Radości Tory i święto Pesach (odpowiednik Wielkanocy). Do szczególnych dni zalicza się szabat, przeznaczony na odpoczynek. Wtedy to obowiązuje zakaz wykonywania pewnych czynności. Do najważniejszych zasad żydowskich należy przestrzeganie praw Tory.
Religia judaistyczna związana jest bezpośrednio ze stylem życia Żydów. Mężczyźni noszą białe koszule bez krawata oraz jarmułki – małe czapeczki, które zakładają w synagogach. Kobiety przywdziewają stroje czarnego koloru, zaś ich obowiązkowym dodatkiem jest chusta na głowie.
Kuchnia żydowska nazywana jest „koszerną”, co daje świadectwo jej dobrego smaku. Według polskich tradycji wigilijnych, na stołach zawsze gości karp, kluski z makiem i kompot z suszonych owoców. Są to potrawy tak przygotowywane, by po ich spożyciu, nie mieć uczucia przejedzenia, a jedynie sytości. Ortodoksyjni Żydzi nigdy łączą potraw mlecznych z mięsnymi, a więc pod tym względem kulinariów również zachowują zasady zdrowego rozsądku.
Z judaizmu wywodzi się wiara, której ilość wyznawców stanowi najwyższy wskaźnik na świecie. Chrześcijaństwo, którego symbolem jest krzyż Chrystusa, od wieków kultywuje postać Syna Pana Naszego, czego dowodem są liczne święta na Jego cześć.
Boże Narodzenie, upamiętniające narodziny Jezusa, jest świętem wypadającym 25 grudnia, choć w niektórych Kościołach prawosławnych, dzień ten przypada na 7 stycznia. Symboliczna Gwiazdka, czyli wieczór wigilijny, stanowi zapowiedź nadejścia proroka. Tradycyjnie obowiązują wtedy: przystrojona choinka, dzielenie się opłatkiem, wspólne obdarowywanie się prezentami oraz stół „udekorowany” dwunastoma potrawami.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW