Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Jesteśmy różni,czyli religie widziane przez pryzmat świąt.

dodano 11.12.2006
Jesteśmy różni,czyli religie widziane przez pryzmat świąt.
Ocena:

W czasie modlitwy każdy muzułmanin, musi obmyć w wodzie swe stopy, dłonie, głowę i kark. Buddysta stara się okazać wdzięczność Buddzie za jego nauki. Z kolei chrześcijanie upamiętniają narodziny i zmartwychwstanie Jezusa. Wszyscy jesteśmy różni.


Najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim jest Wielkanoc – upamiętniająca zmartwychwstanie Chrystusa. Przez wieki trwał spór o jej rozpoczęcie, aż wreszcie ustalono datę na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Z uroczystością wiąże się mnóstwo zwyczajów ludowych, takich jak malowanie pisanek i dzielenie się święconką.
Drugą, co do liczby wyznań, wiarą jest islam – religia praktykowana przede wszystkim w Afryce i Azji. Jednym z najważniejszych islamskich świąt jest Ramadan – okres muzułmańskiego postu, w czasie którego wszyscy, od wschodu do zachodu, wspólnie odmawiają sobie jedzenia i picia. Nie stanowi to jednak żadnego utrudnienia dla turystów, chcących skorzystać z hotelowych restauracji. Warto wiedzieć, że nie wszystkie uroczystości religii islamu obchodzi się w Arabii Saudyjskiej. Na przykład w Iranie, początek roku zwany jest Dniem odpuszczenia win, kiedy to praktykujący obdarowują się słodyczami i opowiadają historie z życia Mahometa. Do innych świąt należą: Aszura (święto uratowania Arki Noego, obchodzone w Turcji), Noc Poczęcia Proroka oraz Jego Urodzin i Wniebowstąpienia.
Choć rytuały islamskie zdecydowanie odbiegają od chrześcijańskich, niektóre zwyczaje mają pewne cechy wspólne. W dniu Święta Ofiar – najważniejszego święta muzułmańskiego – głowa rodziny, składa w ofierze barana, wielbłąda lub krowę, którego część zostaje spożyta na wspólnej uczcie. Ponadto składa się datki przeznaczone na pomoc biednym, tak jak u nas ustawia się przy wigilijnym stole pusty talerz, w oczekiwaniu na głodnego wędrowca.
W Azji wygląda to zupełnie inaczej. Wyznawcy buddyzmu oraz hinduizmu kierują się indywidualnym światopoglądem, a życie doczesne stanowi dla nich jedynie etap przejściowy, ku wyższym wartościom. W religii tej występują tylko cztery święta, w pełni poświęcone Buddzie. Są to: Wesak – obchody Oświecenia Buddy, Dzień Dharmy – uczczenie Jego nauk, Dzień Sanghi – oddanie czci Wspólnocie Duchowej oraz Dzień Parinirwany – Śmierć Buddy. To ostatnie święto budzi wiele kontrowersji, gdyż wiąże się ono z bardzo smutnym wydarzeniem. Jednak buddyzm jest religią pozytywnego myślenia. Naucza o nietrwałości wszystkich rzeczy, dlatego utratę bliskich powinno się zaakceptować, a nie rozpamiętywać przez lata. Podobnie dzieje się u nas chrześcijan, kiedy to w czasie Wielkanocy, umartwiamy się i płaczemy nad grobem Jezusa.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: katarzyna_rapczynska
avatar

O mnie
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych

 
INNE OD katarzyna_rapczynska
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje