Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Zostań łowcą burz
dodano 11.07.2008
Jakie będziesz miał z tego korzyści i czy to się w ogóle przydaje. Odpowiada Jarosław Turała, prezes Polskich Łowców Burz.
Czym zajmują się łowcy burz?
Polscy Łowcy Burz jest to grupa meteorologów amatorów (a także ludzi, którzy zajmują się meteorologią i synoptyką zawodowo), która na bieżąco śledzi sytuacje meteorologiczną, a także synoptyczną kraju, w razie potrzeby wydaje ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami tj. burzami, silnymi wiatrami, upałami…. Istota polega na tym, iż w każdym województwie mamy „łowcę”, który na bieżąco śledzi sytuacje w swoim regionie, dokumentuje, opisuje i wysyła np. mediom informacje na temat danego zjawiska którego był świadkiem. Każdy opis oczywiście opatrzony jest zdjęciami.
Czy wzorujecie się na swoich amerykańskich kolegach? Czy utrzymujecie z nimi kontakt, stosujecie te same metody badania?
Wzorem do naśladowania oczywiście są łowcy amerykańscy (storm chasers), to dzięki nim, jak również dzięki postępującym zmianom klimatycznym, Polscy Łowcy Burz istnieją, działają i odnoszą sukcesy. Jeśli chodzi o kontakt: tak, mamy stały kontakt z łowcami zarówno amerykańskimi, jak i europejskimi, dzięki temu możemy stale pogłębiać wiedzę, jak również oni śledzą rozwijającą się naszą działalność. Metody działania mamy takie same, niestety póki co mamy małe braki sprzętowe, które w pełni nie pozwalają na dokładniejsze analizowanie zjawiska i przetwarzania danych meteo.
Czy w Polsce można znaleźć i obserwować ciekawe burze?
Oczywiście, że tak. W Polsce pojawia się coraz więcej naprawdę groźnych burz, a co najgorsze, nawet o takiej porze roku jak zima czy jesień można natrafić na burzę z gradem. Jednym z przykładów są tzw „orkany”, których fronty atmosferyczne przynoszą silne burze. Ostatnimi orkanami burzowymi były „Emma” oraz „Cyryl”.
Czy burze podobnie jak chmury mają określone nazwy?
Burze klasyfikowane są po średnicy komórki oraz procesie ich powstawania. Burze konwekcyjne – powstają w wyniku konwekcji (unoszenia się gorącego powietrza w wyższe partie atmosfery, a następnie jego ochładzania się). To są burze tzw. punktowe występujące na niewielkim obszarze, np. nad jednym miastem pada i grzmi a 2 km dalej świeci piękne słońce. Owe burze przynoszą silny, ale krótkotrwały opad deszczu lub gradu, a zimową porą także śniegu. Burze frontowe – to burze występujące przy przechodzeniu chłodnego frontu atmosferycznego, w którym rozwijają się bardzo potężne komórki burzowe. Front powstaje, gdy ścierają się dwie różne masy powietrza (gorąca i chłodna). Burze takie występują najczęściej latem, są bardzo gwałtowne, dają bardzo silny opad deszczu, grad o średnicy nawet 5 cm, a także niejednokrotnie pojawia się silny prąd zstępujący (downburst) a nawet trąba powietrzna.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW