Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Zostań łowcą burz
dodano 11.07.2008
Jakie będziesz miał z tego korzyści i czy to się w ogóle przydaje. Odpowiada Jarosław Turała, prezes Polskich Łowców Burz.
Najlepiej, aby była to osoba pełnoletnia, która jest odpowiedzialna, która lubi meteorologię, a w szczególności niebezpieczne zjawiska pogodowe. Nie chcemy w swoich szeregach ludzi zbyt porywczych, gdyż naprawdę zależy nam na bezpieczeństwie łowców, a niektórzy celowo śledzą burze, nie wiedząc jak się zachować w groźnej sytuacji. Niestety śledząc burze musimy pogodzić się z tym, że możemy doznać uszczerbku na zdrowiu, a nawet zginąć. Dołączyć do nas jest bardzo łatwo. Należy zarejestrować się na forum i….czynnie działać. Pierwszy nabór zostanie zorganizowany już na początku sierpnia. Pragnę zaznaczyć, że użytkownicy forum nie są jednocześnie członkami organizacji.
Co będzie nam potrzebne jeśli chcemy obserwować burze – chociażby amatorsko?
Przede wszystkim przenośne stacje meteo, które wyposażone są w deszczomierz, wiatromierz, barometr oraz inne przydatne funkcje potrzebne do realizacji pasji (koszt od 1000 do 3000 zł), komputer, najlepiej przenośny z bezprzewodowym dostępem do internetu, aparat fotograficzny lub kamera, które pozwolą dokładniej utrwalać zjawiska.
O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać?
Przede wszystkim należy śledzić ostrzeżenia, a także niebo. Gdy w obrębie naszego wzroku pojawi się biała chmura, która wygląda jak kalafior (dosłownie) powinniśmy zachować czujność i (gdy jesteśmy na otwartym terenie) starali się szukać bezpiecznego miejsca do schronienia. Gdy owa chmurka zaczyna ciemnieć u podstawy i przypominać kowadło, należy niezwłocznie udać się w bezpieczne miejsce. Podobnie sytuacja się ma w upalny dzień, gdy nagle na pogodnym niebie zobaczymy wielki ciemny wał chmur rozciągający się na całym horyzoncie (podobny obrazek był w filmie "Dzień Niepodległości"). Wtedy nie ma żartów, oznacza to, że zbliżają się burze frontowe i trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne miejsce. Pod żadnym pozorem nie należy obserwować takich burz na otwartym terenie bądź pod drzewem, gdyż grozi to porażeniem przez piorun. Najlepszym miejscem na obserwacje burzy jest samochód, gdyż jego karoseria działa jak klatka Faradaya, ładunek przepływa po karoserii, a człowiek w środku jest absolutnie bezpieczny. Gdy już skazani jesteśmy na otwarty teren podczas burzy, pamiętajmy o symptomach możliwości trafienia nas przez piorun. Jeżeli poczujemy, że włosy stają nam dęba, a na plecach czujemy mrowienie, ukucnijmy na palcach nóg, lekko się pochylmy i dotknijmy czubkami palców rąk podłoża….Teraz pozostaje czekać i mieć nadzieję, że piorun jednak wybierze inny „cel”. Do innych środków ostrożności należą:
- Niekorzystanie z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych (szczególnie na wsiach, gdzie linie telefoniczne wiszą na wysokich słupach);
- Nieużywanie sprzętu RTV podczas silnej burzy;
- Jeśli burza jest naprawdę silna, należy wybrać „środek” domu bez dostępu do okien.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW