Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Mariaż przemysłu nuklearnego i złota na ziemiach Zachodnich Szoszonów

dodano 21.06.2011
Mariaż przemysłu nuklearnego i złota na ziemiach Zachodnich Szoszonów

Rózwój przemysłu nuklearnego i górnictwa uranu w Stanach Zjednoczonych od zawsze wiązał się z naruszaniem praw rdzennej ludności. Zachodni Szoszoni są jednym z ludów najciężej dotkniętych przez rozwój sektora atomowego.


W lutym 2002 roku administracja George’a W. Busha oficjalnie wyznaczyła górę Yucca znajdującą się w granicach Traktatu z Ruby Valley na miejsce utworzenia składowiska odpadów. Kontrakt budowy obiektu opiewający na sumę 1,2 miliarda dolarów zapewniła sobie firma Bechtel. Projekt otrzymał szerokie poparcie ze strony republikańskich polityków: 6 kandydatów na senatora stanu Nevada z ramienia Partii Republikańskiej zaaprobowało posunięcia administracji Busha oraz wyraziło poparcie dla przetwarzania odpadów w dokładnie w tym samym miejscu. W międzyczasie administracja Busha przy poparciu amerykańskiego kongresu rozpoczęła formowanie aktów prawnych, które raz na zawsze miały rozwiać wątpliwości i roszczenia narosłe wokół Traktatu z Ruby Valley. Problem sięgał bowiem dalece głębiej niż utworzenie składowiska w Yucca.
Prawie 10% światowej produkcji złota oraz 64% złota wydobywanego w Stanach Zjednoczonych pochodzi z ziem należących zgodnie z traktatem do Zachodnich Szoszonów. Stany Zjednoczone udzieliły koncesje na eksploatację złota na szoszońskiej ziemi – Newe Sogobia – dla Barrick, Placer Dome, Newmont, Kennecott Marigold oraz wielu innych. Złotniczy potentaci pracują tu niepokojeni pomimo, że Traktat z Ruby Valley nie oddaje wszystkich prerogatyw związanych z wydobyciem surowców mineralnych wyłącznie w ręce rządu oraz jego kontrahentów. W 1999 roku raport Amerykańskiego Przeglądu Geologicznego (US Geological Survey) nazwał obszar Newe Sogobia numerem jeden w dziedzinie inwestycji dla firm wydobywających surowiec metodą ekstrakcji. Aby wydobyć tu złoto należy najpierw dokonać potężnych rozkopów a następnie użyć roztworu cyjanku w celu ługowania złota od ziemi. Na 100 ton rudy producent otrzymuje średnio uncję złota.


 


 


Zachodnioszoszońska działaczka, Carrie Dann, której ranczo i rodzinny cmentarz zostały zniszczone przez eksploatację złota zwraca uwagę na konsekwencje, które pozostają poza zainteresowaniem nabywców żółtego metalu: „Amerykanie którzy kupują złoto i biżuterie powinni otrzymać żużel a także wiele ton toksycznych pamiątek wraz z każdym zakupionym pierścionkiem i ornamentem”. O niebezpieczeństwach wiążących się z eksploatacją surowców naturalnych mówił także Corbin Harney.
   Mariaż przemysłu nuklearnego i złota na ziemiach Zachodnich Szoszonów - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: Damian Żuchowski
avatar

O mnie
W serwisie od:
13.07.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD Damian Żuchowski
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje