Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Antoni Gładysz - zapomniany dysydent z Tarnowa
dodano 23.09.2008
W ubiegłym roku minęło 100 lat od przyjścia na świat Antoniego Gładysza. Życiorys tej nieco dzisiaj zapomnianej, a jakże barwnej i zasłużonej dla regionu i Polski postaci, warto przypomnieć.
Gładysz prześladowany
Gomułka nie miał zamiaru tolerować takich posłów jak Antoni Gładysz. Jego kariera parlamentarna zakończyła się więc w roku 1961. Zaczęły się represje. W 1964 roku komunistyczny aparat bezpieczeństwa zajął wydawnictwo Gładysza "Hasło Ogrodniczo-Rolnicze", a sam redaktor tego czasopisma został uznany przez komunistów za „awanturnika politycznego”.
Było to dość kuriozalne, jako że wydawnictwo zajmowało się sprawami ogrodnictwa, a nie wielkiej polityki. Gładysz postrzegany był przez PRL-owskie władze jako "działacz kurii biskupiej w Tarnowie" i do roku 1967 nie mógł otrzymać paszportu.
W końcu komuniści zezwalają Gładyszowi wyjechać w 1967 roku do USA, gdzie pozostaje już do końca życia. W Stanach Zjednoczonych Antoni Gładysz jako emigrant polityczny prowadził działalność publicystyczną i wydawniczą. Zmarł w USA w 1991 roku w wieku 84 lat. Jego grób znajduje się na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Niedawno jedną z ulic w Tarnowie nazwano imieniem Antoniego Gładysza.
Syn i wnukowie Gładysza
Potomkowie Antoniego Gładysza są dzisiaj związani z Tarnowem i regionem w sposób szczególny. Syn Antoniego – Janusz Gładysz, mieszka niedaleko Tarnowa – w małej miejscowości Żabno. Jest jednym z bardziej aktywnych przedsiębiorców lokalnych. Kilka kilometrów od granic Tarnowa otworzył salon Volkswagena.
Wnukowie Antoniego, a synowie Janusza – Adam i Marcin pomagają ojcu prowadzić salon oraz biorą udział w wyścigach samochodowych, odnosząc już tak duże sukcesy, iż zaczyna się o nich mówić „tarnowscy Kubicowie” (choć zawody, w których startują, to nie „Formuła 1”).
Niektórzy spekulują na temat przyszłości Janusza Gładysza. Po tym, gdy osiągnął już sukces finansowy jako przedsiębiorca, być może będzie chciał pójść w ślady ojca i zaangażuje się w działalność polityczną, samorządową? Kolejny rozdział historii rodziny Gładyszów czeka na zapisanie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW