Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Praca na życzenie. Elastyczne formy zatrudnienia
dodano 23.06.2008
Obecnie zmienia się model funkcjonowania przedsiębiorstwa, a wraz z nim ewoluuje pojęcie personelu. Stały zespół, odpowiedzialny za najważniejsze projekty i decyzje, zostaje ograniczony na rzecz pracowników z zewnątrz.
Mówił o tym podczas II Międzynarodowej Konferencji pt. „Elastyczne Formy Zatrudnienia” prof. Krzysztof Żmijewski. Jak podsumował, dla przedsiębiorstw najważniejszy staje się wyznacznik jakości, co niesie za sobą potrzebę kierowania się trzema regułami amerykańskiego biznesu:
• robimy to, co robimy najlepiej na świecie (reguła core biznesu);
• wszystko pozostałe zlecamy takim jak my (reguła outsourcingu);
• otoczenie się zmienia, musimy się zmieniać i my (reguła elastyczności).
Wskazał, że regułom elastyczności podlegają: organizacja zadań, czasu i miejsca pracy oraz relacje pracownicze (za: A. Mikulska, „Elastyczne formy zatrudnienia szansą dla polskiego rynku pracy”, UNDP.org.pl).
Przyszłościowa praca tymczasowa
Według danych GUS, pod koniec 2006 r. 3 171 000 pracowników posiadało umowę o pracę na czas określony, co stanowiło 27,9% pracowników najemnych. W ciągu roku przyrost tej formy zatrudnienia wyniósł 330 000 osób (wzrost o 11,6%). Podkreślić należy jednak, że w analogicznym czasie nastąpił wzrost zatrudnionych na czas nieokreślony o 191 000. Na podstawie takich umów pracowało więc łącznie 8 659 tys. osób (za: E-biznes.pl).
Jednak podczas gdy zatrudnienie na czas nieokreślony jest kosztowne dla pracodawcy, a dla pracobiorcy staje się celem trudno osiągalnym, EFZ – elastyczne formy zatrudnienia – dają możliwość dopasowania warunków pracy do potrzeb i możliwości obu stron. Na przykład praca tymczasowa pozwala wejść na rynek pracy absolwentom i grupom wykluczonym społecznie. Według raportu EuroCiett (Europejskiej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia) z 28 listopada 2007 r., agencje zatrudniają w obrębie całej Europy 3,3 miliona pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty). Rozwój tej formy zatrudnienia, pracę agencji, utrudniają ograniczenia.
Jacek Męcina, ekspert prawny Polskiej Konfederacji Przedsiębiorców Prywatnych Lewiatan i przewodniczący Zespołu Problemowego ds. Prawa Pracy, wymienia wśród nich: konieczność przechowywania dokumentacji personalnej pracowników przez 50 lat, wymóg wręczania pracownikowi tymczasowemu świadectwa pracy już w dniu zakończenia jego zatrudnienia, a także brak dostosowania przepisów o czasie pracy oraz zasiłkach chorobowych do specyfiki pracy tymczasowej. Ponadto wskazuje na zbyt krótki maksymalny okres zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy. Tymczasem to właśnie agencje zatrudnienia dynamizują i czynią elastycznym rynek pracy, pozwalając przejść pracownikowi od okresu bezrobocia do okresu zatrudnienia oraz od okresu nauki do okresu zatrudnienia (za: informacje prasowe Związku Agencji Pracy Tymczasowej, ZAPT.pl). Jest to możliwe dzięki różnym formom EFZ i stosowanym w ich ramach umowom.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ