Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Praca na życzenie. Elastyczne formy zatrudnienia
dodano 23.06.2008
Obecnie zmienia się model funkcjonowania przedsiębiorstwa, a wraz z nim ewoluuje pojęcie personelu. Stały zespół, odpowiedzialny za najważniejsze projekty i decyzje, zostaje ograniczony na rzecz pracowników z zewnątrz.
W ramach EFZ łatwiej jest zarządzać nie tylko doborem kadr, ale i czasem pracy, który nie ogranicza się do ośmiu godzin, między przysłowiową 8 i 16.00. Zadaniowy charakter pracy pozwala na mobilizację konkretnego pracownika o mniej typowych porach, w różnych nieprzewidzianych sytuacjach czy na zorganizowanie zastępstwa. Taka firma łatwiej przystosowuje się do zmian na rynku i jest bardziej konkurencyjna.
Co zyskują pracobiorcy? Większość ma przede wszystkim główne lub dodatkowe źródło utrzymania, które nie byłoby z różnych powodów możliwe w ramach pracy stałej. Nie darmo mówi się, że elastyczne formy zatrudniania to lekarstwo na bezrobocie, szczególnie wśród prowadzących gospodarstwa domowe, osób starszych, absolwentów, niepełnosprawnych, oddalonych od potencjalnego miejsca pracy i zamieszkujących tereny o szczególnie wysokim wskaźniku bezrobocia. Pisze Agnieszka, mama trójki dzieci (pół roku, 4 i 5 lat): „Zatrudniam się sama, a pracuję w systemie tzw. telepracy, czyli zlecenia otrzymuję przez telefon i pocztę elektroniczną. Nie wychodzę z domu, nie tracę czasu na dojazdy i przerwy obiadowe w firmie, mogę w jednocześnie pracować, prać i gotować obiad, no i nie tracę dzieci ani na chwilę z oczu” (za: Panilyzeczka.Salon24.pl).
Zatrudnieni w tym systemie mogą też łączyć ze sobą różne formy pracy, szukając zleceń w różnych miejscach jednocześnie. Uparci i przedsiębiorczy zarobią nie mniej niż byłoby to możliwe na etacie. Nie są przy tym przywiązani do jednego pracodawcy, w razie nieatrakcyjnych warunków lub nie wywiązywania się przez niego z umowy, mogą zaprzestać współpracy. Są wreszcie wolni strzelcy, którzy po prostu lubią taki warsztat pracy. W ramach EFZ pracują lepiej i bardziej efektywnie, niż gdyby byli zmuszeni dopasowywać się do miejsca, tempa i metod pracy zespołu.
Programy wspierające EFZ
Ze względu na poszerzenie rynku pracy, będące efektem stosowania EFZ, prowadzone są kampanie informacyjne oraz całe programy, wspomagające przedsiębiorców i potencjalnych pracobiorców.
Z myślą o pracodawcach i pracownikach, pod patronatem m.in. Forum Odpowiedzialnego Biznesu, trwa kampania „Rodzic Pracownik”. Jej oficjalny serwis internetowy jest w zamyśle miejscem wsparcia dla wszystkich, których interesują korzyści, jakie dają EFZ. Można tu znaleźć wzory umów, porady ekspertów, bibliografię przedmiotową, informacje o szkoleniach i konferencjach. Dotąd w ramach akcji „Rodzic Pracownik” zrealizowano trzy projekty: „Praca dla Dwojga”, „Telepraca Scala Rodzinę” i „Elastyczny Pracownik – Partnerska Rodzina”. Więcej informacji jest pod adresem: www.rodzic-pracownik.pl.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ