Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Aspekty subkultury młodzieżowej w dobie ponowoczesnej

dodano 11.07.2007
Aspekty subkultury młodzieżowej w dobie ponowoczesnej

„Techniki komunikacyjne doprowadziły do wytworzenia towarów, znaczeń i sposobów identyfikacji młodych ludzi, które układają się w poprzek granic rasowych czy narodowych: światowego rapu, światowego rave`u i światowej salsy.” (Barker 2003: 452)


Tak więc zarysowany przez raperów obraz świata pozwala odbiorcą tych komunikatów identyfikować się z ich treścią, utwierdza ich w określonej wizji świata, który jest wrogi, niebezpieczny lecz da się do niego przystosować dzięki własnemu w nim miejscu, znajomym ludziom (podobnym do nas), naszej ulicy czy osiedlu. Choć nurt hip hopu jest bardziej zróżnicowany i można by w jego ramach wytyczyć również bardziej skomplikowane intelektualnie ścieżki, gry słów czy zabawy językowe, mówiąc najogólniej dostrzegam tu przede wszystkim próby określenia własnej tożsamości, miejsca i pozycji w świecie, wartości uniwersalnych.

Graffiti
Graffiti to „malowanie i pisanie po murach bloków, kamienic, budynków publicznych, na stacjach metra i po wagonach pociągów powiązane z innymi rodzajami hip hopowej aktywności. Przeważnie odbywa się to bez zgody właściciela malowanego obiektu, a więc przez "establishment" uznawane jest za przejaw wandalizmu. Dzieło zostaje zamalowane na polecenie właściciela budynku i znika bezpowrotnie, chyba że zostało sfotografowane i opublikowane. Czasem odbywają się tzw. jamy (czyt. dżemy), czyli imprezy okolicznościowe podczas których ściany oddane grafficiarzom są legalnie malowane” (Wikipedia).

Graffiti jest więc sztuką ulicy, estetyzacją przestrzeni miejskiej, próbą zmienienia, oswojenia jej formy. Grupa graficiarzy (tzw. crew) oznacza miejski teren za pomocą tagów (podpisów) całej grupy lub indywidualnych jej członków. Oznaczanie terytorium jest próbą nadania mu statusu swojskości, a także komunikatem skierowanym do innych członków subkultury. Przedstawiciele poszczególnych grup często znają się między sobą i rywalizują w ilości oraz jakości wykonywanych produkcji. Nikt nie uczył graffiti w szkołach plastycznych, a ta forma artystycznej ekspresji jest również związana z niebezpieczeństwem przyłapania i poniesienia konsekwencji na drodze kary instytucjonalnej, co doskonale ukazuje nam tak charakterystyczny dla całej subkultury motyw buntu spowodowany poczuciem wykluczenia, zwłaszcza wśród członków biedniejszych warstw społecznych.

Break dance
„Z prywatek Bronksu i Harlemu wyrósł kolejny składnik kultury hiphopu: breakdance. Wyłonił się on dzięki wprowadzeniu przez DJa Herca techniki wydłużania za pomocą dwóch egzemplarzy tej samej płyty tzw. break (czyt. brejk), czyli fragmentu utworu z bogatą linią perkusyjną stanowiącego swego rodzaju chwilowe "złamanie" stałej rytmiki utworu. Rozpoczęcie przez DJa zapętlania break'a było jednoczesnym sygnałem dla b-boys i b-girls (b pochodzi od break) by rozpoczęli swój taniec. Jego wykonawcy przykuwają uwagę płynnymi ruchami, gimnastyczną sprawnością i figurami akrobatycznymi. Widowiskowości dodaje niewielka powierzchnia, na której realizowane bywają najbardziej nawet skomplikowane układy. Mieszanka różnorodnych wpływów kulturowych wzbogacała breakdance o nowe kroki i triki.” (Wikipedia)
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: krzychu82
avatar

O mnie
W serwisie od:
08.07.2007
Przyjaciół:
1
Dodaj do znajomych

 
INNE OD krzychu82
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
11.07.2008 10:48:20
08.07.2008 12:02:33
12.06.2008 13:43:50
zobacz więcej
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje