Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Dziennikarze - pożyteczni idioci
dodano 15.05.2008
Działania dziennikarzy TVP, z programu "Misja specjalna" – to była zamierzona i skuteczna prowokacja wobec funkcjonariuszy ABW.
Na to pytanie jest dość prosta odpowiedź. Na czele ekipy „Misji specjalnej” stoi dziennikarz Filip Rdesiński.
Wszystkie media piszą o jego pracy w TVP – nie wspominają jednak jego drogi i kariery życiowej.
Rdesiński to z wykształcenia socjolog, były pracownik Wojskowego Biura Historycznego MON, aktywny działacz “Naszości” – prawicowej, awanturniczej organizacji, czerpiącej wzory ze sławnej „Pomarańczowej alternatywy” - ale specjalizującej się w tanich happeningach wobec lewicy i PO. Jeszcze niedawno Rdesiński pisał teksty szkalujące prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Robił to… w „Gazecie Polskiej” pod redakcją Tomasz Sakiewicza. I tu mamy odpowiedź – kto i dlaczego wysłał ekipę TVP. Zrobiła to Anita Gargas, również była dziennikarka tego tygodnika, w porozumieniu z Tomaszem Sakiewiczem – dla zrobienia zadymy medialno – politycznej.
Rdesiński wszedł na teren posesji i do budynku, przez garaż. Został zauważony dopiero, kiedy jego kamerzysta rozpoczął nagrywanie.
I tu się zaczyna zabawa.
Działania funkcjonariuszy ABW były nieprofesjonalne. Powinni oni samodzielnie, natychmiast wyprosić – lub nawet usunąć siłą dziennikarzy TVP. Mieli do tego prawo – ale, jak widać – nie byli dostatecznie przygotowani do działań.
Kiedy dziennikarze TVP nie zareagowali na polecenie funkcjonariuszy ABW opuszczenia posesji Piotra Bączka, mieli on pełne prawo do zastosowania działań, zgodnych z zapisami ustawy o ABW. Brzmią one następująco;
Art. 23. (21) 1. Funkcjonariusze ABW, wykonując czynności służące realizacji zadań, o których mowa w art. 5 ust. 1, mają prawo:
1) wydawania osobom poleceń określonego zachowania się, w granicach niezbędnych do wykonania czynności, o których mowa w pkt 2-5, albo w celu uniknięcia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa osób lub mienia,
2) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości,
3) zatrzymywania osób w trybie i w przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego,
4) przeszukiwania osób i pomieszczeń w trybie i w przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego,
5) dokonywania kontroli osobistej, przeglądania zawartości bagaży oraz sprawdzania ładunku w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary,
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW