Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Public relations dla marki
dodano 21.07.2008
Wprowadzenie na rynek nowego produktu, spadek zainteresowania marką i potrzeba odświeżenia wizerunku to tylko niektóre z przypadków, w których warto wprowadzić public relations do planu komunikacji marketingowej.
Al i Laura Ries w swojej książce „22 niezmienne prawa zarządzania marką” stwierdzają, że „marka rodzi się dzięki rozgłosowi, a nie dzięki reklamie.” Głównym efektem działań public relations jest zapewnienie rozgłosu, obecności w mediach. Można zatem postawić następujące pytanie – jak PR może wspierać budowanie marki?
Po pierwsze, PR pozwala na stworzenie klimatu zaufania i sprawia, że marka staje się wiarygodna. Wykorzystanie w kampaniach PR niezależnych ekspertów uwiarygodnia działania marketingowe przedsiębiorstwa dla marki. Pozyskując ekspertów firma ma duże szanse na zwiększenie zaufania i wiarygodności wśród konsumentów.
Po drugie, public relations pozwala na bardziej elastyczne kształtowanie treści przekazu niż reklama. Spot telewizyjny czy reklama prasowa pojawia się w mediach
w niezmiennej postaci. Oddziałując na media, public relations informuje otoczenie
o danej marce uwzględniając szerszy kontekst tematyczny. Na przykład reklama jogurtu probiotycznego może pokazywać jedynie jego opakowanie, wymienić kilka benefitów wynikających z jego spożywania, podać rekomendowaną cenę. Mimo wszystko, pozostanie ona wciąż mało wiarygodna dla konsumenta (słuszne przekonanie klienta,
że to nadawca decyduje o tym, co pojawi się w treści reklamy). Tymczasem w artykule prasowym, który został opublikowany dzięki staraniom służb PR, dziennikarz może przedstawić obiektywne powody, dla których warto jeść probiotyczne jogurty – może przedstawić badania dowodzące słuszności włączania tychże produktów do codziennej diety, zapytać ekspertów ds. żywienia o ich opinię.
Ponadto, działania PR są często bardziej efektywne kosztowo niż działania reklamowe. Wynika to tego, iż etyczny PR zapewnia sobie obecność w mediach tylko i wyłącznie w sposób bezpłatny. W większości znanych z praktyki przypadków, PR wymaga także niższych nakładów inwestycyjnych niż inne elementy marketingu mix.
Ostatecznie warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej przewadze PR nad reklamą dla marek – rozwój społeczeństwa informacyjnego, cechujący się aktywnym poszukiwaniem informacji przez konsumentów, uzasadnia działania PR, których zadaniem jest głównie rzetelne informowanie. W dobie nieustannego rozwoju internetu, który stał się forum wymiany poglądów i opinii, często na temat marek, dostęp do informacji na temat marki stał się kluczowym elementem komunikacji. PR jest pro-aktywny – poszukuje pytań konsumentów i na nie odpowiada, podczas gdy reklama staje się coraz bardziej bierna.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW