Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kreml zmienił retorykę. Czy słowa zmienią Rosję?
dodano 16.12.2009
Dzisiejsza Rosja uchodzi za kraj, w którym swoboda wypowiedzi nie funkcjonuje. Ci, którzy gotowi są otwarcie wyrażać swoje poglądy muszą się liczyć z groźnymi konsekwencjami. Czy sprawa majora Dymowskiego będzie punktem zwrotnym w dziejach Rosji?
Koncepcja modernizacji tak jak ją przedstawił prezydent Miedwiediew w artykule „Poccия в перёд!” jest o tyle ciekawa, że stwarza miejsce dla konstruktywnej opozycji. W swoim posłaniu do obu izb Parlamentu Miedwiediew zawarł odpowiedzi ekspertów i obywateli na swój artykuł. Wydaje się, że bez tych elementów apel Dymowskiego byłby nie do pomyślenia i nie do zrealizowania. Modernizacja stwarza zatem szanse dla walki o demokratyzację i prawa człowieka. Rosja bardziej demokratyczna i nie łamiąca praw człowieka będzie lepszym, bardziej wiarygodnym sąsiadem i dobrym partnerem w interesach. Rosja zagrożona katastrofami demograficzną i technologiczną oraz perspektywą wyczerpania się złóż surowców może wreszcie uznać znaczenie życia ludzkiego i swobody publicznego wyrażania opinii co wiąże się z innowacyjnością. Przybliży to Rosję cywilizacyjnie do Europy.
Na nadchodzące zmiany lepiej przygotowany jest prezydent Miedwiediew, który od pewnego czasu szuka dla siebie poparcia w innych niż struktury siłowe grupach społecznych. Okazuje się, że jest to dalekowzroczną polityką. Zdaje on sobie sprawę jak kruchy jest wertykał władzy, który opiera się na oligarchach, korporacjach państwowych i strukturach siłowych. Ze świadomością konieczności zmian nie odstaje od Miedwiediewa sam pragmatyczny Putin. Potwierdzeniem może być jego wizyta w Gdańsku i „List do Polaków” co profesor Adam Daniel Rotfeld określił „Putin zachował się jak mąż stanu”. Warto przypomnieć prywatną wizytę Siergieja Iwanowa w Polsce. Media zarejestrowały między innymi jego rozmowę z Krzysztofem Krauze w czasie meczu koszykówki na hali łuczniczki w Bydgoszczy.
Ciekawym i zaawansowanym procesem, który nie znajduje adekwatnego miejsca w mediach jest pojednanie Polsko –Rosyjskie. Można tu wyróżnić oficjalną Polsko-Rosyjską Grupę ds. Trudnych na czele z byłym Ministrem Spraw Zagranicznych prof. A. D. Rotfeldem i prof. Anatolijem Torkunowem - rektorem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych oraz mniej formalny dialog i kontakty pomiędzy polską i rosyjską inteligencją np.: kolejny „Stół Polsko-Rosyjski” zorganizowany 14 listopada przez Fundacje Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowej i Wschodniej czy spotkanie „Pamięć i polityka. Polska-Rosja-Ukraina zorganizowane 27 listopada przez Fundację im Stefana Batorego.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW