Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Podzieleni lecz nie równi
dodano 08.04.2010
Czy czasy segregacji dawno już minęły? A jeżeli nie, to jakie wnioski można wysnuć z jej istnienia. Z przymrużeniem oka o stanie toalet.
Co więcej, panie często nie tylko, co już wspomniałem, mają prawo do odwiedzin w męskich toaletach (np. w moim ogólniaku dziewczyny paliły u nas, co przyczyniało się później do złego stanu i złej renomy męskich toalet) ale też do załatwiania się w nich, z czego ochoczo korzystają, gdy ich toalety są zająte (chociażby we wspomnianym SC w Aarhus).
Damskie toalety posiadają też okna znacznie częściej niż męskie, często zdarza się, że z odpowiadających sobie toalet damskiej i (getel-)meńskiej ta pierwsza okna posiada podczas gdy ta druga nie (jak na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego). Wyjątkiem są toalety na parterach budynków. Mimo że mężczyźni część swoich potrzeb załatwiają poza kabinami, w pisuarach, nikt się intymnością ich czynności fizjologicznych nie przejmuje. Podobnie jest z prysznicami na wielu małych basenach, jak ten w Hotelu Erania w Kukini w Zachodniopomorskim, gdzie do prysznica i szatni dla kobiet droga wiedzie przez prysznic i szatnię dla mężczyzn. Natomiast w Janikowie oraz Szwedzkim (!) Falun nie obowiązują żadne parytety jeżeli chodzi o zatrudnianie sprzątaczek i sprzątaczy, więc te pierwsze z werwą myją podłogi w szatniach pełnych nagich mężczyzn.
Damskie toalety są od męskich wyraźnie większe (jak na USz).
Często, jak na zdjęciu z czasów walki z segregacją, posiadają ciepłą i zimną wodę, podczas gdy w męskich występuje tylko woda zimna (jak w wieżowcu w Koszalinie).
Często znajdują się w nich mydelniczki, podczas gdy w męskich toaletach ich brak (jak w wieżowcu w Koszalinie). Natomiast w samych mydelniczkach w nich umieszczonych mydło znajduje się częściej niż w mydelniczkach umieszczonych w toaletach męskich (Hotel Erania).
Damskie toalety częściej niż męskie wyposażone są w lusterka.
Częściej znajdują się w nich suszarki do rąk.
Prawie zawsze jest w nich papier, podczas gdy w męskich jest on rzadkością. Przy czym trudno przyjąć, aby mężczyźni po prostu zużywali tego papieru więcej między kolejnymi uzupełnieniami przez sprzątaczki, gdyż to panie mają do załatwienia więcej spraw wymagających użycia papieru.
Poza tym w męskich toaletach często można spotkać się z permanentnie nienaprawianymi usterkami technicznymi, na przykład na parterze budynku wydziału Humanistycznego Usz zupełnie brakuje zlewów, które zostały wymontowane i nie zastąpione nowymi przez rok.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW