Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Niepłodność u kobiet - złożone przyczyny
dodano 13.10.2010
Problem niepłodności dotyczy 10–15% par w wieku reprodukcyjnym. Jakie trudności w poczęciu dziecka dotyczą kobiety? Jak się je diagnozuje?
Dodatkowe czynniki wpływające no płodność
1. Waga ciała. Należy utrzymywać właściwy stosunek wagi do wzrostu i budowy ciała. Duża niedowaga lub nadwaga mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiety.
2. Odżywianie się. Oboje partnerzy powinni zadbać o właściwe odżywianie się, które sprawi, że mechanizmy płodności będą sprawnie funkcjonować. Właściwa dieta to ta, która zapewni odpowiednią ilość kalorii oraz właściwie zbilansowanych witamin i minerałów. Należy ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu oraz używek.
3. Gimnastyka. Odpowiednie ćwiczenia poprawiają samopoczucie i służą zdrowiu, jednakże zbyt duże obciążenia organizmu mogą niekorzystnie wpłynąć na płodność (na przykład poprzez zatrzymanie jajeczkowania). W takich wypadkach zmniejszenie intensywności gimnastyki czy biegania może zwiększać szanse na poczęcie.
4. Stres. To jeden z najsilniejszych czynników hamujących owulację i wytwarzanie śluzu szyjkowego. Gdy małżonkowie są coraz bardziej sfrustrowani kolejnymi nieudanymi próbami poczęcia, wpływa to negatywnie na fizjologiczne czynniki płodności. Kiedy do upragnionego poczęcia wciąż nie dochodzi, a stres się nasila, utrzymujący się długotrwały stan napięcia nerwowego dodatkowo obniża płodność. To właśnie dlatego dość często wymarzone dziecko pojawia się na przykład po wyjeździe na urlop, podczas którego małżonkowie zmienili otoczenie, byli wypoczęci i cieszyli się sobą, a więc po prostu się odprężyli.
5. Historia ginekologiczna: Kobiecą niepłodność może spowodować cały szereg czynników, które mogą być rozpoznane i odpowiednio leczone, takie jak: przebyte infekcje w obrębie miednicy, podwyższony poziom protaktyny czy zakłócenie równowagi hormonalnej. Także zabiegi na szyjce macicy, takie jak przyżeganie szyjki czy (w pewnych przypadkach) krioterapia mogą powodować zmniejszenie ilości śluzu, a w konsekwencji obniżenie płodności. Ponadto na płodność mogą mieć wpływ infekcje narządów miednicy mniejszej (powstałe w wyniku np. zapalenia przydatków o podłożu rzeżączkowym, bakteryjnym, spowodowane chorobami przenoszonymi drogą płciową, związane z obecnością wkładki wewnątrzmacicznej, aborcją lub innymi operacjami) oraz nieprawidłowości w błonie śluzowej macicy, takie jak przewlekłe zapalenia czy zrosty pozapalne i po zabiegach.
6. Choroby układowe: układu krążenia, przewlekłe zapalenie nerek, cukrzyca, alkoholizm, gruźlica, przewlekłe choroby górnych i dolnych dróg oddechowych oraz tarczycy
7.Czynniki środowiskowe: palenie papierosów, narażenie na przewlekły hałas oraz na promieniowanie rentgenowskie i elektromagnetyczne, długotrwały kontakt z ołowiem i kadmem
8. Leki: na płodność kobiety ma wpływ przyjmowanie morfiny i jej pochodnych, kokainy, leków cytotoksycznych, neuroleptyków, antydepresantów i leków hormonalnych.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW