Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Niepłodność u kobiet - złożone przyczyny
dodano 13.10.2010
Problem niepłodności dotyczy 10–15% par w wieku reprodukcyjnym. Jakie trudności w poczęciu dziecka dotyczą kobiety? Jak się je diagnozuje?
Diagnostyka niepłodności u kobiet
Diagnostyka i leczenie niepłodności u kobiet są o wiele bardziej skomplikowane niż w przypadku mężczyzn. Na dobór badań diagnostycznych (a później o proponowanym leczeniu) decyduje m.in. wiek kobiety. Po 35. roku życia jej płodność obniża się w sposób naturalny, co jest związane z mniejszą pulą pęcherzyków jajnikowych. Wraz z wiekiem wzrasta też występowanie innych patologii w narządzie rodnym.
Diagnostyka przyczyn niepłodności kobiecej powinna rozpocząć się od szczegółowego wywiadu dotyczącego poprzednich ciąż (poronień, ciąż pozamacicznych), przebytych chorób, operacji, a także stosowania środków antykoncepcyjnych oraz innych leków, które mogą wpłynąć na kondycję organizmu kobiety. Kolejnym krokiem jest oznaczenie poziomów hormonów w odpowiedniej fazie cyklu, badanie cytologicznego, seria badań ultrasonograficznych narządu rodnego oraz badanie hysterosalpingograficzne (HSG), mające na celu ocenę prawidłowości budowy macicy oraz drożności jajowodów. Jednym z badań, jakie Pacjentka powinna wykonać jest także badanie śluzu szyjkowego po stosunku (tzw. PCT - post coital test). Jeżeli wszystkie wyżej wymienione badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości, a kobieta jest przed 30 rokiem życia, diagnostykę niepłodności należy zakończyć i skoncentrować się na próbach naturalnych.
Badania kobiety pozwalają na ocenę m.in. czynności jajników. Zaliczają się do nich: pomiar porannej temperatury ciała, rozmazy cytohormonalne, badania śluzu szyjkowego, badania histologiczne wyskrobin błony śluzowej macicy oraz sonograficzne obserwowanie jajników.
Rozmazy cytohormonalne – polegają na obliczaniu określonych wskaźników, a ich istotą są przemiany nabłonka pochwy i stałe złuszczanie się jego komórek.
Badanie śluzu szyjkowego – w tym badaniu oglądany jest śluz w ujściu zewnętrznym w czasie badania we wzierniku. Ocenia się tu jego stopień rozciągliwości oraz krystalizację śluzu pobranego na szkiełko i wysuszonego na powietrzu. Badanie to wykonywane jest przez lekarza.
Badania histologiczne wyskrobin błony śluzowej macicy (biopsja) – polegają na pobraniu błony śluzowej macicy między 21. a 26. dniem cyklu i pośredniej ocenie czynności estrogennej jajników lub czynności ciałka żółtego. Metoda ta pomaga stwierdzić, czy nastąpiły zmiany organiczne błony śluzowej.
Ważnym badaniem w diagnostyce niepłodności żeńskiej jest badanie hormonu AMH. Anty-Műllerian hormon (AMH) to badanie w kierunku oceny rezerwy jajnikowej kobiety – tłumaczy dr n. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolog w Klinice Zdrowia Kobiety INVICTA.- Badanie pozwala oszacować, jakie szanse na zapłodnienie ma pacjentka i dokładnie ile lat płodności ma przed sobą. Badanie AMH jest szczególnie przydatne kobietom, które decydują się na późne macierzyństwo z powodu kariery zawodowej albo borykają się z problemami niepłodności. Analizując wyniki badań jesteśmy w stanie oszacować, ile czasu pacjentka może jeszcze odkładać decyzję o zajściu w ciążę, a kiedy jest tzw. „ostatni gwizdek”, aby się na to zdecydować – dodaje.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW