Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Samozatrudnienie opiekunek w Niemczech jest nielegalne!
dodano 19.10.2010
Rosnący popyt na usługi opiekuńcze w Niemczech powoduje, że wiele firm zaczęło oferować pracę polskim opiekunkom na warunkach kwestionowanych przez prawników. Podpowiadamy, jakie pułapki prawne mogą czaić się na opiekunki osób starszych.
Jednym z fundamentów prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest samodzielność i swoboda w wyborze zleceń. Specyfika pracy w charakterze opiekunki osób starszych wyklucza możliwość samodzielnego organizowania sobie czasu pracy i zajmowania się kilkoma pacjentami jednocześnie. Dlatego firmy pośredniczące w „zatrudnianiu” opiekunek z własną firmą stworzyły skomplikowany system, który z wyjątkową pomysłowością obchodzi prawo, pozostawiając jednak dużą odpowiedzialność po stronie prowadzącego działalność gospodarczą.
Opiekunka musi podpisać dwie umowy: pierwszą - "umowę o opiekę" z rodziną i drugą "umowę o świadczenie usług" z firma pośredniczącą. Na jej podstawie firma zgłasza działalność opiekunki w niemieckim urzędzie, wystawia w jej imieniu rachunek dla zleceniodawcy, prowadzi obsługę biura, rachunkowość i korespondencję. Za całą obsługę administracyjną firma oczywiście pobiera opłatę.
Dodatkowo opiekunka podpisuje pełnomocnictwo, w którym zgadza się, aby firma mogła w jej imieniu kontaktować się z właściwym urzędem skarbowym, składać deklaracje podatku dochodowego oraz oświadczenie o zgłoszeniu, a nawet zawieszeniu działalności gospodarczej. - Nasze zasady działania są zupełnie inne. Pracownicom Promedica24 przysługują określone korzyści z racji zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Nie obchodzimy tym samym przepisów, a jedynie wykonujemy obowiązki, które leżą po naszej stronie z racji zatrudnienia pracownika – tłumaczy Katarzyna Stasica.
Warto podkreślić, że osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługują dodatkowe przywileje – prawo do urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego, większa jest również stabilność zatrudnienia.
Optymalne rozwiązanie
Dyskusja na temat rozluźnienia przepisów dotyczących pozornego samozatrudnienia trwa. Trudno obecnie stwierdzić, w jaka stronę pójdą niemieccy ustawodawcy. Nie wydaje się jednak, że nasi sąsiedzi szybko zliberalizują kwestie samozatrudnienia, zwłaszcza w obliczu zniesienia barier w swobodnym przepływie pracowników, które jest planowane na przyszły rok.
Z punktu widzenia polskiej opiekunki najatrakcyjniejszym rozwiązaniem pozostaje zatrudnienie na umowę o pracę u polskiego pracodawcy i oddelegowanie do opieki nad starszą osobą na terenie Niemiec. Tym sposobem unikamy skomplikowanej procedury podpisywania kilku umów, nie narażamy się na konflikt z niemieckim urzędem skarbowym i wymiarem sprawiedliwości, które mogą potraktować samozatrudnienie pozorne jako pracę na czarno. I co istotne, opiekunki są zabezpieczone na wypadek choroby i nagłych wypadków. Mogą też liczyć na pomoc ze strony firmy, która ponosi konsekwencje stosunku pracy i gwarantuje bezpieczeństwo zatrudnienia.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW