Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Lubuski produkt turystyczny
dodano 30.04.2010
Markowy produkt turystyczny to produkt mający unikalną osobowość, coś co wyróżnia go od innych i pozwala na osiągnięcie przewagi nad konkurentami.
Pałac książęcy w Żaganiu
Uchodzi za jeden z najcenniejszych zabytków barokowych w Polsce. Został on zbudowany na miejscu piastowskiego zamku z przełomu XIII i XIV wieku. Pałac był poddawany wielu modernizacjom. Jego obecny wygląd został ukształtowany w okresie baroku. Dziś zabytek jest budowlą trójskrzydłową. Otacza go sucha fosa i park. Warto zobaczyć dwie reprezentacyjne klatki schodowe, oraz kilka sal, między innymi salę teatralną.
Park książęcy okalający pałac w Żaganiu
To jeden z największych zabytkowych parków w Polsce. Jest to obiekt najwyższej rangi. Już przed II wojną światową był uznawany za najpiękniejszy na Śląsku i jeden z najwspanialszych w Europie Środkowej. Miejsce to pamięta czasy Wallensteina, który założył obok pałacu zwierzyniec.
Obecna postać parku ukształtowana została w XIX wieku, za czasów księżnej Doroty.
Główne zasługi odniósł tu Oskar Teichert - Książęcy Inspektor Ogrodów i Parków.
Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu
To jedna z najcenniejszych świątyń Dolnego Śląska – zarówno pod względem historycznym jak i artystycznym. W kościele bardzo pięknie prezentują się stalle z 1695 r. oraz XVI wieczny ołtarz Św. Trójcy. W świątyni znajduje się także gotycki sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego Henryka IV Wiernego. Na uwagę również zasługuje ekspozycja muzealna ulokowana na emporze nad zakrystią kościoła.
Zespół poaugustiański w Żaganiu
Dawny klasztor augustianów – z XIV wieku. Poza celami zakonników i kapitularzem mieści również kaplicę św. Anny z gotyckimi sklepieniami oraz wspaniałą bibliotekę klasztorną z XVIII wiecznym wystrojem. W księgozbiorze biblioteki znajdują się fragment Biblii z VIII wieku oraz pozycje od XVII do XIX w. W bibliotece pozostały także dwa XVII-wieczne globusy, których używał pracujący tu słynny astronom Jan Kepler.
Spichlerz klasztorny – późnogotycki budynek zamykający plac klasztorny z końca XV wieku. Częściowo przekształcony był na przełomie XIX i XX wieku. Obiekt jest murowany z cegły, a elewacja frontowa jest rozczłonkowana wąskimi, ostrołukowymi blendami.
Konwikt - posiada cenny rokokowy portal, a także barokowe malowidła z motywami astronomicznymi i portretem słynnego żagańskiego astronoma Jana Keplera.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW