Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Światowa konkurencja w zakresie szkoleń: kraje rozwinięte gospodarczo
dodano 25.06.2010
Część europejskich priorytetów w zakresie polityki kształcenia i szkolenia zawodowego jest uznawana także przez Australię, Kanadę, Japonię i Stany Zjednoczone. Jakie działania podejmują te kraje?
W USA obowiązuje elastyczny system modularny, w którym zmiana rodzaju kształcenia jest bardzo łatwa. Udało się tam poprawić wizerunek kształcenia i szkolenia zawodowego dzięki zmianie terminologicznej: szkolenie zawodowe stało się ‘edukacją dla kariery’ (career education), ‘edukacją merytoryczną’ (technical education), ‘edukacją w zakresie technologii przemysłowych’ (industrial technology education) a także ‘programami od szkoły do kariery’ (school-to-career programmes), zaś placówki oferujące tego rodzaju kształcenie noszą takie nazwy jak: ‘techniczne szkoły przygotowawcze’ (tech prep), ‘akademie kariery’ (career academies) oraz ‘praktyczna nauka usług’ (service learning internships).
Jednym z celów europejskich ram kwalifikacji jest zwiększenie mobilności między kształceniem ogólnym i zawodowym i dlatego właśnie UE prowadzi dialog z Australią i Kanadą na temat ram kwalifikacji. Australijskie Ramy Kwalifikacji (AQF) wdrożono w całości w 2000 roku. Obejmują one wszystkie rodzaje kwalifikacji uzyskiwane w szkołach, w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego oraz szkolnictwa wyższego. Kwalifikacje zawodowe oparte są na standardach kompetencji dla ośmiu kluczowych umiejętności zawodowych. System przewiduje także wydawanie ‘świadectw osiągnięć’ w przypadku częściowego uzyskania kwalifikacji. W 2006 roku 70% uczniów w systemie szkolnictwa zawodowego w Australii podjęło naukę w ramach AQF.
W Kanadzie ramy kwalifikacji przyjęte w prowincji Ontario mają na celu poprawę jakości, dostępności oraz odpowiedzialności systemu oświaty na szczeblu policealnym. Obejmują one wszystkie programy policealne oraz akademickie w prowincji Ontario. Prace nad ramami kwalifikacji prowadzone są także przez Kolumbię Brytyjską. W Kanadzie trwa debata nad opracowaniem federalnych ram kwalifikacji, być może z wykorzystaniem europejskich ram kwalifikacji.
Lepsze dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy
Negatywnemu wizerunkowi kształcenia i szkolenia zawodowego pokutującemu wśród młodzieży we wszystkich czterech krajach towarzyszą obiekcje ze strony firm i przedsiębiorstw dotyczące szkół zawodowych, które często mają złą reputację. Unia Europejska stara się o lepsze powiązanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy poprzez zacieśnianie współpracy między przedsiębiorstwami, partnerami społecznymi i systemem kształcenia zawodowego, w szczególności na szczeblu regionalnym i lokalnym. Ma to na celu poszerzenie dialogu, aby podnieść jakość nauczania, ulepszyć programy kształcenia.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW