Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Światowa konkurencja w zakresie szkoleń: kraje rozwinięte gospodarczo
dodano 25.06.2010
Część europejskich priorytetów w zakresie polityki kształcenia i szkolenia zawodowego jest uznawana także przez Australię, Kanadę, Japonię i Stany Zjednoczone. Jakie działania podejmują te kraje?
Ogólnokrajowy dokument dotyczący strategii kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2004-2010 przyjęty w Australii pod nazwą Shaping our future [Nadawanie kształtu przyszłości] umieszcza zarówno potrzeby pracodawcy, jak i jednostek w samym centrum zagadnień odnoszących się do kształcenia i szkolenia zawodowego. Ponadto włącza on kwestie kształcenia i szkolenia zawodowego do tematyki zatrudnienia oraz zagadnień regionalnych, społecznych i dotyczących środowiska naturalnego. Pomimo długiej tradycji współpracy pomiędzy sektorem gospodarki a szkołami średnimi i policealnymi, zarówno w Kanadzie jak i w USA polityka kształcenia i szkolenia zawodowego na szczeblu federalnym jest relatywnie słaba. Jednocześnie, dzięki specjalnemu programowi rad sektorowych, w Kanadzie udało się nawiązać kontakty pomiędzy władzami a szkołami i przedsiębiorstwami w poszczególnych sektorach. Celem tej inicjatywy jest objęcie działaniem rad połowy kanadyjskiego rynku pracy.
Państwa członkowskie UE prowadzą prace nad uznawalnością kształcenia nieformalnego i incydentalnego, które łączą praktyczne doświadczenie zawodowe ze zdobywaniem kwalifikacji formalnych. W Australii uznawane są dwa rodzaje doświadczeń nabytych (RPL): instytucjonalne oraz indywidualne. Instytucjonalne RPL zakłada wzajemne uznawanie kwalifikacji, a także ‘świadectw osiągnięć’, wydawanych przez inne zarejestrowane organizacje szkoleniowe zgodnie z przyjętym w Australii systemem zapewniania jakości szkolenia. Zaliczenia z poprzednich studiów wliczają się do pokrewnych programów studiów na uczelniach w innych regionach kraju. W ramach doświadczeń nabytych indywidualnie uznaniu podlega kształcenie nieformalne oraz incydentalne zgodnie z normami obowiązującymi w poszczególnych działach gospodarki.
Australijskie ramy jakości szkolenia (AQTF) pod pewnymi względami przypominają ramy jakości opracowane przez Unię Europejską. Określają one normy i standardy, jakie muszą spełniać organizatorzy szkoleń ubiegający się o rejestrację jako organizacje szkoleniowe. Organizacje takie podlegają okresowym audytom jakości, które muszą przejść pozytywnie, aby zachować swój status. Ponadto oczekuje się, iż lepszej jakości i praktyce szkolenia służyć będzie konkurencja pomiędzy placówkami szkoleniowymi oraz umożliwianie słuchaczom swobodnego wyboru między nimi. W ramach AQTF przygotowywane i wdrażane są normy i standardy dotyczące podmiotów zajmujących się akredytacją i kontrolą placówek szkoleniowych.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW