Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Islam i Zachód
dodano 06.03.2007
Poniższy tekst dotyczy dzisiejszych stosunków między światem islamu, a światem zachodnim. Moją inspirację stanowiła książka Rogera Scrutona "Zachód i cała reszta".
Świat zachodniej cywilizacji rósł w silę, dzięki rozwoju indywidualizmu, możliwości nieskrępowanego poszukiwania prawdy i wolności słowa, poglądy dotyczące znaczenia rozumu, praw człowieka, miejsca nauki stały się fundamentami nowożytnej Europy. Jednym słowem wolność dociekań filozoficznych pozwoliła Europejczykom stworzyć nowoczesnego państwa.
ISLAM
Samo słowo Islam oznacza poddanie się Bogu, tradycja islamu, który powstał 600 lat do Chrystusie, w wielu punktach nawiązuje do chrześcijaństwa i judaizmu, ale jest to nawiązanie instrumentalne, celowo wykorzystane przez Mahometa w celu zdobycia politycznych popleczników i rzeszy wyznawców. Sam Mahomet nie znal dobrze Biblii, a Koran najeżony jest sprzecznościami, niezgodnymi z wizją historyczną prezentowaną w Biblii. Fundamentalna różnica dotycząca Biblii i Koranu dotyczy tego, że święta księga muzułmanów reguluje każdy przejaw życia wyznawcy Allacha począwszy od zasad higienicznych, a skończywszy na sposobie organizacji porządku politycznego. Mahomet nie był nie tylko i wyłącznie prorokiem był przywódcą religijnym, który swoich wyznawców przyciągnął do nowej religii za pomocą przemocy, stosowanej nie w stosunek u do nich, ale na samym początku w stosunku do Żydów. Manifestacja siły Mahometa i jego późniejsze zwycięstwa militarne miały świadczyć o tym, że proroka popiera sam Bóg. Dzięki zgrabnemu połączeniu pogańskich wierzeń, dobrym przykładem jest tutaj słynny czarny kamień Kaaby, wierzeń chrześcijańskich i tradycji arabskiej Mahomet był w stanie zaproponować nową religie, która rozprzestrzeniła się w Azji i w Afryce Północnej na skrzydłach wojny.
DEMOKRACJA W ISLAMIE
Jak możemy mówić o możliwości budowy świeckiego islamskiego państwa jeśli w ogóle taka możliwości nie jest nawet zarysowana w Koranie, co prawa mamy do czynienia z pewną dozą samorządności poszczególnych wspólnot wyznawców, którzy czasem określone sprawy poddają po glosowanie, ale jest to raczej praktyka charakterystyczna dla społeczności plemiennych, przedpolitycznych, gdzie również istniały takie instytucje jak Rada Starszych. W islamie nie można mówić o świeckim państwie z prostej przyczyny, urządzenie państwa zostało już objawione wyznawcom w postaci słów proroka, każde prawo które nie jest bezpośrednio wywiedzione z Koranu jest traktowane jako uzurpacja. To dlatego nigdy w państwach muzułmańskich nie udało się zbudować państwa demokratycznego opartego na szariacie, ponieważ te wartości są ze sobą sprzeczne. Turcja nie jestem wyjątkiem od zasady ponieważ nie stanowi przykładu państwa wyznaniowego, a jej konstytucja jest laicka. (problem Turcji nie będzie tutaj szerzej omawiany). Projekty socjalistyczne jak np. projekty budowy państwa socjalistycznego podejmowane przez Nasera w Egipcie legły w gruzach między innymi z tego powodu że prawo stanowione było prawem świeckim a więc nie istniał żaden powód by je akceptować, jednym słowem obecnie państwa islamskie stoją przed problem legitymizacji władzy której prawo nie jest bezpośrednio wywiedzione z Koranu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW