Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Los Indian z Panamy domaga się Waszego stawiennictwa
dodano 25.12.2009
Projekty budowy tam na rzekach stał się pretekstem dla podważenia podstawowych praw panamskich Indian.
Na początku pomimo incydentów z wywłaszczeniami chciano zachować pozory normalnych konsultacji społecznych. Na spotkanie ze społecznościami Ngäbe w drugiej połowie 2007 roku przybyło kilku wysokich rangą przedstawicieli ANAM (Panama’s National Authority for the Environment), gubernator del Boros Toro, Humberto Gonzalez z AES – Changuinola oraz przedstawiciel lokalnych struktur policji. Gonzalez w prezentacji przedstawił zasady funkcjonowania tamy oraz prace nad jej budową, zaś Reyes Eduardo pracujący dla ANAM, wskazał na korzyści dla Indian wynikające z inwestycji, wymieniając w pierwszym rzędzie ekoturystykę oraz poprawę w dostępie do edukacji i opieki zdrowotnej.
Odpowiedź zgromadzonych Guaymi/Ngäbe była jednoznaczna. Spośród 24 mówców z 6 społeczności tylko trójka zajęła pozytywne stanowisko względem projektu. Wypowiedzi pozostałych kwitowane aplauzem zgromadzonych opowiadały się zdecydowanie przeciwko. Przedstawiono petycję przeciwko budowie tamy a Indianie Ngäbe wspierani przez organizację pozarządową (min. Cultural Survival), zapowiedzieli skierowanie petycji do sądów, a w razie niepowodzenia do Międzyamerykańskiej komisji Praw Człowieka (IACHR).
Konsultacje społeczne z 2007 roku okazały się wkrótce tylko zasłoną dymną. Pokojowy protest Indian Guaymi/Ngäbe, na początku 2008 roku, spotkał się z brutalną interwencją policji interweniującej w celu udrożnienia terenu pod projekt. Przeciwko protestującym Ngäbe użyto przemocy: matki z dziećmi przewracano na ziemię, młodej dziewczynie roztłuczono rękę zaś jej bratu nos; 54 osoby, w tym dwójka niemowląt, zostały zatrzymane i uwięzione.
AES CORPORATION realizując swoje cele nie zważa na prawa miejscowych ludów.
Na obszar projektu wkroczył ciężki sprzęt na czele z buldożerami, które rozpoczęły burzenie domów społeczności z la Charco Pava. Równocześnie zainicjowanie prac nad tamą Chan-75, obwieściły głośne eksplozje, związane z detonacją rzeźby terenu znajdującej się w granicach obszaru chronionego. Na obszar prac wkroczyły uzbrojone oddziały policji, blokując dostęp do ziem zawłaszczonych na rzecz konstrukcji oraz wsi Indian - a sami Ngäbe tracą znaczne ilości rolniczych zbiorów. Równocześnie toczyła się prawna batalia o uznanie praw i głosu protestujących Indian. James Anaya, występujący z ramienia ONZ potwierdza szereg nadużyć w Panamie a kolejnych 5 indiańskich liderów, w tym Lopez Ernesto (nauczyciel Ngäbe ze społeczności la Charco Pava), bierze udział w spotkaniu przed IACHR.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW